SİLİVRİ AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU MANTAR ÜRETİM SERASI HİZMETE AÇILMIŞTIR

Silivri Açık C.İ.K. bünyesinde tesis çalışmaları 22 Ocak 2016 tarihinde bitirilmiş olan mantar atölyemiz, her biri 7 x 14 metre ebatlarında 3 adet çadırdan ibarettir. Çadırlar 10 cm cam yünü kaplı alüminyum folyo ilaveli çift kat brandalı ve makaslı sistem çift kat çadır iskeleti olan +40 - 20 derecelerde bile mantar yetiştirmeye uygun tam izolasyonludur. Her bir çadırımız 10 ton kompost alım kapasitesindedir.

Tesisimiz yarı otomasyon sistem olarak dizayn edilmiştir. Yine her bir çadır kendi içerisinde otomasyon sistemi, otomasyon havalandırma sistemi, otomasyon aydınlatma sistemi ve manuel iklimlendirme sistemine sahip olup, tüm bu sistemler merkezi bir bilgisayar gözetim sistemine bağlıdır.

18 Ocak 2016 tarihinde ilk olarak hazır edilen 2 numaralı çadırımıza 10 ton kompost alımı yapılmış olup, 35. Gün olan 24.03.2016 tarihinde ilk hasadımız yapılarak öncü mantarlar toplanmıştır. Tüm hasadın yaklaşık 20 gün içerisinde yapılması öngörülmekle birlikte nihai olarak asgari 1.800 kg mantar üretimi beklenmektedir.